2017 Reserved Athletes

Priority registration will be available for EMBA members for all eight 2017 EWS races based on following criteria:
Top 100 Men and top 25 Women, top 5 Under 21 Men, top 5 Under 21 Women, top 5 Masters 40+ from the 2016 EWS Overall Rankings
Top 3 Under 21 Men, Under 21 Women, Masters 40+ from each of the eight individual 2016 EWS rounds
The top two overall ranked Male and Female riders from select national and regional enduro series (download Regional Series Winners 2016)
Top 80 Men, 30 Women, 15 U21, 15 Master from the EWS Official Qualifying Series Ranking (based on a rider's top 3 results)
Four riders per event from each Official EWS Team

Reserved List riders will be offered priority registration for all rounds of the 2017 series during the week of January 16–20. No reserve entries will be held past the pre-reregistration closing date.

Any additional spaces for an event following the aforementioned pre-qualified riders will be released in January through a public lottery system and lucky entrants will be selected at random.


Athlete Nat Cat 2016 EWS 2016 EWS Qualifier series rank Regional Series Qualifiers EWS Team
ABATE Emmanuel FRA
FRA
Men Master 4
ABSALON Remy FRA
FRA
Men 19 Scott SR Suntour Enduro
ACUNA Maurico CHI
CHI
Men 42
ADAMS Dustin CAN
CAN
Men BC Enduro West
ALLOCCA Fiorile ITA
ITA
Women U21 Fast Bike FBF Team
AMOUR Karim FRA
FRA
Men Master 2 Overall BH-Miranda Racing Team
ANDERSON Ileana USA
USA
Women 4 North American Enduro Tour
ARNAUD Quentin FRA
FRA
Men 42
AUSTERMUHLE Ian GBR
GBR
Men 42 Hope Factory Racing
BAHLER Jonas SUI
SUI
Men Norco Enduro Racing
BAILLY-MAITRE Francois FRA
FRA
Men 8 Ibis Cycles Enduro Race Team
BALANCHE Camille SUI
SUI
Women Norco Enduro Racing
BARAONA Bex GBR
GBR
Women 7
BARCONS Carles ESP
ESP
Men Master Top 3 Result
BAREL Fabien FRA
FRA
Men 66 Canyon Factory Enduro Team
BARELLI Yoann FRA
FRA
Men 16 Commencal Vallnord
BARNES Joe GBR
GBR
Men 24 Canyon Factory Enduro Team
BARNES Hannah GBR
GBR
Women Specialized Racing
BARRETT Seth GBR
GBR
Men U21 Forest of Dean Gravity Team
BATTISTA Laura CAN
CAN
Women 16
BEARD Phil USA
USA
Men Master 7
BEATTIE Fiona GBR
GBR
Women POC Scottish Enduro
BEER Guy ISR
ISR
Men Israeli Enduro Team
BEERTEN Anneke NED
NED
Women 9 GT Factory Racing
BENOIT Clement FRA
FRA
Men 39
BERNHARD Petra AUT
AUT
Women Team Dorrong Enduro
BERTA Matteo ITA
ITA
Men CPZ Airoh Ion Santa Cruz
BICHARD Meggie NZL
NZL
Women Fuji Bikes
BILLINGSLEY Kent USA
USA
Men DFT Racing
BISHOP Dan GBR
GBR
Men Master Forest of Dean Gravity Team
BJORKMAN Josefine SWE
SWE
Women Sweden Enduro Series
BLENKINSOP Sam NZL
NZL
Men 21
BOICE Chris USA
USA
Men 7
BOND Mason USA
USA
Men 40
BOOKER Tom NZL
NZL
Men U21 9
BORGES Jose POR
POR
Men 42 BH-Miranda Racing Team
BOWE Leigh USA
USA
Women 19
BRADSHAW Tom NZL
NZL
Men 54
BRETAS Andre Luiz Ramos BRA
BRA
Men 60
BRODERICK Michael USA
USA
Men Master 1 Overall
BRON Kilian FRA
FRA
Men 61 SUNN
BROOKES Martyn GBR
GBR
Men 89
BROSNAN Troy AUS
AUS
Men 46
BROWN Casey CAN
CAN
Women 8 Trek Factory Racing
BROWN Maddy GBR
GBR
Women U21 Forest of Dean Gravity Team
BRUDER Lucas FRA
FRA
Men U21 11
BRULAS Valentin FRA
FRA
Men U21 YT Industries
BRUNACHE Gregory FRA
FRA
Men 72
BUCHANAN Lewis GBR
GBR
Men 40 Trek Factory Racing
BURNS Pedro CHI
CHI
Men U21 3 Overall
CALLAGHAN Gregory IRL
IRL
Men 7 Cube Action Team
CALLAGHAN Killian IRL
IRL
Men U21 4 Overall Gravity Enduro Ireland
CANADELLI Diego ITA
ITA
Men U21 Fast Bike FBF Team
CANNAN Kaine AUS
AUS
Men 10 Australian Gravity Enduro Series
CARLSON Josh AUS
AUS
Men 10 Giant Factory Offroad
CASADEI Nicola ITA
ITA
Men Team CMC Cycling Experience
CHAPMAN Rupert NZL
NZL
Men 75
CHAPPETTA Christina USA
USA
Women BC Enduro West
CIAMBRONE Roberto ITA
ITA
Men Master CPZ Airoh Ion Santa Cruz
CIZINSKY Milan CZE
CZE
Men Master 3 Overall
CLAQUIN Sebastien FRA
FRA
Men U21 2 Overall Rocky Mountain Urge BP
CLEMENTZ Jerome FRA
FRA
Men 3 Cannondale
CONFALONIERI Massimo ITA
ITA
Men U21 Fast Bike FBF Team
COURDURIER Isabeau FRA
FRA
Women 2 SUNN
COUSINIE Fabien FRA
FRA
Men 79 Polygon UR
CRAIG Adam USA
USA
Men 42
CURD Katy GBR
GBR
Women Forest of Dean Gravity Team
CURE Alexandre FRA
FRA
Men 17 BH-Miranda Racing Team
D'AROMA Giovanni ITA
ITA
Men GB Rifar Mondraker Team
DAILLY Adrien FRA
FRA
Men 1 Overall Lapierre Gravity Republic
DAVIS Jubal USA
USA
Men 7 Yeti Fox Shox
DAVIS Wayne GBR
GBR
Men Master Forest of Dean Gravity Team
DE COL Marco ITA
ITA
Men 56 Team CMC Cycling Experience
DE LEO Sara ITA
ITA
Women 11 CPZ Airoh Ion Santa Cruz
DENIAUD Youn FRA
FRA
Men U21 Top 3 Result
DICKSON Stu CAN
CAN
Men 54 BC Enduro West Devinci Global Racing
DIMARZO Luke CAN
CAN
Men U21
DOBNIG Yana AUT
AUT
Women SloEnduro
DORRONG Bernd AUT
AUT
Men Team Dorrong Enduro
DREW Rob USA
USA
Men Master 7
DROR Yoav ISR
ISR
Men Israeli Enduro Team
DUCCI Manuel ITA
ITA
Men 57
DUVERT Julie FRA
FRA
Women U21 3 Overall Coupe de France
EGGLESTON Erin NZL
NZL
Men Master 7
EMERIAU Quentin FRA
FRA
Men Fuji Bikes
EMMETT Kelli USA
USA
Women 14
ESHMAN-MYHILL Shelly AUS
AUS
Women 13
ESPINEIRA Florencia CHI
CHI
Women 24
FARRER Sam GBR
GBR
Men 63
FEARON Connor AUS
AUS
Men 87
FERREIRA Pedro CHI
CHI
Men 80 Montenbaik Santa Cruz
FERREIRO Toni ESP
ESP
Men 27
FERY Loic AUS
AUS
Men U21 11
FLOCKHART Sam GBR
GBR
Men 81
FORBES Ben AUS
AUS
Men 72
FORREST Gary GBR
GBR
Men 51
FRANKLIN Macky USA
USA
Men 88 North American Enduro Tour
FRENDO Mark AUS
AUS
Men 16
FRIEL Ben NZL
NZL
Men U21 3
GAILLOT Baptiste FRA
FRA
Men 65
GALLAGHER Kenta GBR
GBR
Men Polygon UR
GALLEAN Chloe FRA
FRA
Women Lapierre Gravity Republic
GALY Theo FRA
FRA
Men 18 Devinci Global Racing
GALYEAN Anne USA
USA
Women Big Mountain Enduro Series Yeti Fox Shox
GAMBIRASIO Vittorio ITA
ITA
Men 28
GARAY Iago ESP
ESP
Men 26 Santa Cruz x SRAM
GARBUIO Riccardo ITA
ITA
Men U21 Team CMC Cycling Experience
GARDNER Ryan USA
USA
Men 62
GAUVIN Remi CAN
CAN
Men 15 Rocky Mountain Urge BP
GAYTON Shane AUS
AUS
Men 73
GEANKOPOLIS Evan USA
USA
Men 95
GEHRIG Anita SUI
SUI
Women 3 Ibis Cycles Enduro Race Team
GEHRIG Carolin SUI
SUI
Women 5 Ibis Cycles Enduro Race Team
GEIGER Ryan USA
USA
Men 37
GEORGES Pierre-Charles FRA
FRA
Men 20
GIBB Josh USA
USA
Men U21 DFT Racing
GILL Martha GBR
GBR
Women U21 2 Overall
GOLDSBURY Richard NZL
NZL
Men Master 15
GRACIA Cedric FRA
FRA
Men 52
GRANT Kelan IRL
IRL
Men 91
GRAVES Jared AUS
AUS
Men 34 Specialized Racing
GREENWOOD Dan GBR
GBR
Men Master 7
GREGG Lauren USA
USA
Women Fuji Bikes
GRINDHEIM Alice NOR
NOR
Women 80/20 Enduro Series
GUTHRIE Evan CAN
CAN
Men 73
HALLAM Daniel AUS
AUS
Men 24
HAMILTON Jeremy AUS
AUS
Men 17
HARDIN Kim USA
USA
Women 18
HARVEY Loui NZL
NZL
Men 66
HAULET Vincent FRA
FRA
Men Master Top 3 Result
HAYDEN Teddy USA
USA
Men U21 15
HEAP Elliott GBR
GBR
Men U21 Chain Reaction Cycles Mavic
HEATH Chris USA
USA
Men 86 Yeti Fox Shox
HEWETSON Shannon NZL
NZL
Men 4
HILL Sam AUS
AUS
Men 13 Chain Reaction Cycles Mavic
HILLS Nate USA
USA
Men 73
HOLE Woody GBR
GBR
Men Master Top 3 Result Hope Factory Racing
HOLE Daniel GBR
GBR
Men U21 Hope Factory Racing
HUNTINGTON Randal AUS
AUS
Men Master Top 3 Result
HUTCHENS Chris GBR
GBR
Men 74 POC Scottish Enduro
INVERNIZZI Simone ITA
ITA
Men U21 Fast Bike FBF Team
ISRAELI Amnon ISR
ISR
Men Master Israeli Enduro Team
JACOB John NZL
NZL
Men Master 1
JAQUE Miciades CHI
CHI
Men 68
JOHANSEN Zakarias Blom NOR
NOR
Men 77 Specialized Enduro Series and 80/20 Ibis Cycles Enduro Race Team
JOHANSSON Joline SWE
SWE
Women Sweden Enduro Series
JOHNSEN Espen NOR
NOR
Men Norway 80/20 Series
JOHNSON Leigh GBR
GBR
Men U21 Top 3 Result
JOHNSON William USA
USA
Men Master 15
JOHNSTON Chris NZL
NZL
Men 48
JONES Carl NZL
NZL
Men 17 NZ Crown
JONES Mike GBR
GBR
Men Chain Reaction Cycles Mavic
JONES Vivian GBR
GBR
Women Forest of Dean Gravity Team
JONES Sheldon AUS
AUS
Men Master 2
JONNIER Morgane FRA
FRA
Women French Enduro Series
JORGENSON Stan USA
USA
Men 30
KANGAS Oliwer SWE
SWE
Men Sweden Enduro Series
KANGAS Alexander SWE
SWE
Men Sweden Enduro Series
KEDMY Ben ISR
ISR
Men Israeli Enduro Team
KEEBLE-SMITH Chris GBR
GBR
Men 69
KEENE Curtis USA
USA
Men 11 Specialized Racing
KELLEY Cody USA
USA
Men 36 Big Mountain Enduro Series Yeti Fox Shox
KERLY Ed NZL
NZL
Men Fuji Bikes
KOEN Matthew USA
USA
Men U21 15
KOREM Noga ISR
ISR
Women 23
KROEGER Shane CAN
CAN
Men Master 7
KUKULIS Andreas CHI
CHI
Men 100
LANTHIER NADEAU Andreane CAN
CAN
Women 23 Rocky Mountain Urge BP
LAPEYRIE Thomas FRA
FRA
Men 22 SUNN
LAU Nico FRA
FRA
Men 5 Cube Action Team
LAVELLE Conor IRL
IRL
Men 80
LAWTON Abigale GBR
GBR
Women U21 4 Overall
LAWWILL Joe USA
USA
Men Master 4 Overall
LEHIKOINEN Matti FIN
FIN
Men 29
LEISHMAN Sarah CAN
CAN
Women 13
LEIVA Antonio CHI
CHI
Men 85
LEOV Justin NZL
NZL
Men 33 NZ Crown Canyon Factory Enduro Team
LEUTTON Ryan AUS
AUS
Men 66
LEWIS Josh GBR
GBR
Men 76
LEYEN Max CAN
CAN
Men U21 15
LOMBARDI Matthew RSA
RSA
Men U21 10
LOPES Brian USA
USA
Men Master Top 3 Result
LUKASIK Slawomir POL
POL
Men 90
LUPATO Alex ITA
ITA
Men 71 Superenduro
LUPATO Denny ITA
ITA
Men 98
MACDONALD Brook NZL
NZL
Men 80
MACHEDA Valentina ITA
ITA
Women 16
MAES Martin BEL
BEL
Men 4 GT Factory Racing
MAIERHOFER Cri AUT
AUT
Men Master Team Dorrong Enduro
MARTIN Anka NZL
NZL
Women 17
MASTERS Wyn NZL
NZL
Men 43 GT Factory Racing
MASTERS Eddie NZL
NZL
Men 42
MAUNSELL Leah IRL
IRL
Women U21 Top 3 Result Gravity Enduro Ireland
MAURY Tom FRA
FRA
Men 55
MAY Ludovic SUI
SUI
Men 37
MCCONNELOUG Mary USA
USA
Women 25
MCGUINNIS Alexander USA
USA
Men 47
MCTAVISH Jennifer CAN
CAN
Women U21 Top 3 Result
MEIER Jonas NZL
NZL
Men 26
MELAMED Jesse CAN
CAN
Men 9 Rocky Mountain Urge BP
MELTON Elena GBR
GBR
Women U21 5 Overall
MENJOU Irenee FRA
FRA
Men Coupe de France
MEYER Franziska GER
GER
Women 21
MIANO Andrea ITA
ITA
Men Fast Bike FBF Team
MIER Richard GBR
GBR
Men Master 3
MILIVINTI Marco ITA
ITA
Men 57 Superenduro GB Rifar Mondraker Team
MILLER Miranda CAN
CAN
Women 11 Specialized Racing
MIQUEL Kevin FRA
FRA
Men 67 Commencal Vallnord
MOIR Jack AUS
AUS
Men 56
MORRISON Rae NZL
NZL
Women 12 7 Giant Factory Offroad
MOSELEY Tracy GBR
GBR
Women 30 Superenduro
MOYNIHAN Liam GBR
GBR
Men 58
MULDOON Michelle IRL
IRL
Women Gravity Enduro Ireland
MULLER Igor SUI
SUI
Men U21 13
MURDOCK Porsha USA
USA
Women 1 North American Enduro Tour
MURIGNEUX Axelle FRA
FRA
Women 22 17
MURPHY Jarrod AUS
AUS
Men U21 7
NASON Duncan USA
USA
Men U21 Yeti Fox Shox
NATION Joseph NZL
NZL
Men 32
NEER Shawn USA
USA
Men 42 Yeti Fox Shox
NEWELL Melissa NZL
NZL
Women 15
NEWMAN Roslynn GBR
GBR
Women 30 POC Scottish Enduro
NICOLAI Florian FRA
FRA
Men 6 Rocky Mountain Urge BP
NOGUEIRA Camila ARG
ARG
Women 15
NORTON Philippa AUS
AUS
Women 2 Australian Gravity Enduro Series
O'NEILL Katie NZL
NZL
Women 13 NZ Crown
OGET Ludovic FRA
FRA
Men 97
OPPLIGER Timothee SUI
SUI
Men Norco Enduro Racing
OSBORNE Marco USA
USA
Men 23 Cannondale
OSTROSKI Peter USA
USA
Men 64
OTON Damien FRA
FRA
Men 2 Devinci Global Racing
OVALLE Antonio CHI
CHI
Men 100
PADDON Jake NZL
NZL
Men 20
PAGE Nigel GBR
GBR
Men Master Top 3 Result Chain Reaction Cycles Mavic
PAGES Cyrille FRA
FRA
Men Master Top 3 Result
PANOZZO Christopher AUS
AUS
Men 55
PARTON Ollie GBR
GBR
Men U21 Forest of Dean Gravity Team
PATTERSON Matt NZL
NZL
Men Master 5 Overall 14
PAULIN Louise SWE
SWE
Women 8 Superenduro
PEARSON Cati NZL
NZL
Women 4
PEREZ Santiago CHI
CHI
Men 37
PERNET Gatien FRA
FRA
Men U21 15
PERSAK Vid SLO
SLO
Men U21 Top 3 Result Team Dorrong Enduro
PESENTI Marcello ITA
ITA
Men 78 CPZ Airoh Ion Santa Cruz
PETTERSON Joanna RSA
RSA
Women 30
PHILLIPS Botsy USA
USA
Men Master 7
PICCHIOTTINO Cole USA
USA
Men 63
PICTON Leonie AUS
AUS
Women 30 BC Enduro West
POLETTI Stefano ITA
ITA
Men Fast Bike FBF Team
POLONI Tobia ITA
ITA
Men Team CMC Cycling Experience
PRITCHARD Jimmy NZL
NZL
Men 12
PROKOP Michal CZE
CZE
Men 49
PRUDENCIO Nicolas CHI
CHI
Men 41
PUGH Mattie GBR
GBR
Men Forest of Dean Gravity Team
PULVIRENTI Filadelfo ITA
ITA
Men Master Fast Bike FBF Team
PUTZENLECHNER Leonhard GER
GER
Men 99
QUILLEVERE Remy FRA
FRA
Men Lapierre Gravity Republic
QUIN Vanessa NZL
NZL
Women 10
QUINN Ali NZL
NZL
Men Master 4
RAIMONDI Matteo ITA
ITA
Men GB Rifar Mondraker Team
RAVANEL Cecile FRA
FRA
Women 1 Commencal Vallnord
RAVANEL Cedric FRA
FRA
Men 44 Commencal Vallnord
REGNIER Bryan FRA
FRA
Men 28 YT Industries
REILLY Josh NZL
NZL
Men U21 2
REISER Markus GER
GER
Men 94
REISER Tobias GER
GER
Men 79
RENNIE James CAN
CAN
Men 63
REPKIN Dimitri ISR
ISR
Men Master Israeli Enduro Team
RICHTER Raphaela GER
GER
Women U21 1 Overall Specialized Enduro Series
ROBERTS Ed GBR
GBR
Men 83
RONZON Erwin ITA
ITA
Men Team CMC Cycling Experience
ROPELATO Mitch USA
USA
Men 63
ROSS Colin IRL
IRL
Men 96
ROSSIN Laura ITA
ITA
Women GB Rifar Mondraker Team
RUDE Richie USA
USA
Men 1 Big Mountain Enduro Series Yeti Fox Shox
RUFFRAY Mathieu FRA
FRA
Men U21 4
SANTOS Dillon USA
USA
Men 8 Ibis Cycles Enduro Race Team
SCHAPEL Jaclyn AUS
AUS
Women Australian Gravity Enduro Series
SCHEMMEL Daniel AUT
AUT
Men U21 Cube Action Team
SCHNEITTER Nathalie SUI
SUI
Women 19
SCHOLZ Fabian GER
GER
Men 73
SCHULZ Syd USA
USA
Women 11
SCOTT Mark GBR
GBR
Men 12 Santa Cruz x SRAM
SECONDI Nathan FRA
FRA
Men U21 5 Overall
SELF Daniel NZL
NZL
Men U21 1
SERRA Paul USA
USA
Men U21 Yeti Fox Shox
SERVANT Camille FRA
FRA
Men 59
SHARP Sam GBR
GBR
Men Hope Factory Racing
SHARP Katherine GBR
GBR
Women Hope Factory Racing
SHAW Sam NZL
NZL
Men 57
SHEPPARD Garreth GBR
GBR
Men Master Forest of Dean Gravity Team
SHIRLEY James GBR
GBR
Men 92
SKANT Gerd AUT
AUT
Men SloEnduro Team Dorrong Enduro
SMAIL Annika NZL
NZL
Women 7 NZ Crown
SMITH Joe GBR
GBR
Men 50
STEPHENS Murray AUS
AUS
Men 42
STETSON-LEE Teal USA
USA
Women 20
STROBEL Luke USA
USA
Men 45
STUTTARD Mathew GBR
GBR
Men 35 Hope Factory Racing
SUCH Morgane FRA
FRA
Women 30
SUDING Lorenzo ITA
ITA
Men CPZ Airoh Ion Santa Cruz
TAYLOR Ian GBR
GBR
Men U21 15 Forest of Dean Gravity Team
TEJCHMAN Premek CZE
CZE
Men 53
TEXTOR Christian GER
GER
Men Specialized Enduro Series
THOMA Ines GER
GER
Women 4 Canyon Factory Enduro Team
THROOP Rachel USA
USA
Women 17 GT Factory Racing
TORDO Dimitri FRA
FRA
Men 41 BH-Miranda Racing Team
TRABAC Elliott FRA
FRA
Men U21 Top 3 Result French Enduro Series Scott SR Suntour Enduro
TRABAC Theotim FRA
FRA
Men U21 13
TURPEN Evan USA
USA
Men 82
VACKER Suvi FIN
FIN
Women Santa Cruz Finland Series
VAN DER PLOEG Paul AUS
AUS
Men 31
VEZINA McKay CAN
CAN
Men 25 Giant Factory Offroad
VIAL Felipe CHI
CHI
Men 22 Montenbaik Santa Cruz
VIETZ Geoff AUS
AUS
Men Master 6
VON WURSTEMBERGER Alois SUI
SUI
Men Norco Enduro Racing
VOUILLOZ Nicolas FRA
FRA
Men 31 Lapierre Gravity Republic
WALKER Matt NZL
NZL
Men 30
WALLINGTON Barrie NZL
NZL
Men Master 5
WALLNER Robin SWE
SWE
Men 14 Ibis Cycles Enduro Race Team
WARNER Kyle USA
USA
Men 2 North American Enduro Tour
WEST Mike USA
USA
Men 26
WESTERMANN Lia USA
USA
Women U21 Top 3 Result
WHILES Nikki GBR
GBR
Men 93
WIGHT Spencer CAN
CAN
Men 80
WILDHABER Rene SUI
SUI
Men 30
WILDHABER Gustav SUI
SUI
Men 62 Cube Action Team
WILLIAMS Angela AUS
AUS
Women 30
WILLIAMS Robert GBR
GBR
Men 70
WILSON Renee NZL
NZL
Women 6
WINTON Katy GBR
GBR
Women 6 Trek Factory Racing
WOLFE Daniel IRL
IRL
Men 38 Gravity Enduro Ireland
WOLSKY Dylan AUS
AUS
Men 66
WRIGHT Keegan NZL
NZL
Men U21 15
WURTH Antonia CHI
CHI
Women 10 Montenbaik Santa Cruz
YATOM Yonatan ISR
ISR
Men Israeli Enduro Team
ZANCHI Bruno ITA
ITA
Men Master Top 3 Result CPZ Airoh Ion Santa Cruz
ZORTEA Carlo ITA
ITA
Men Master Team CMC Cycling Experience
ZORTEA Nicola ITA
ITA
Men Team CMC Cycling Experience
Please refer to EWS Rule Book Section 2 Entry of Events - click here.


――――――
Supporters
――――――

Shimano
Smith
Specialized
sram
Santa Cruz

Cannondale
Canyon
Cube
Ergon
Fox
Ibis
Juliana
Mavic
Mons Royale Merino
Pinkbike
Quarq
Sport Ident
Yeti


Proud Member